Kieliszek czerwonego wina do obiadu to doskonały sposób na jasny umysł, zdrowe serce oraz wieczną młodość. Gdyby kupno tego trunku wymagało recepty, lekarz mógłby ją wypisać z czystym sumieniem. Co sprawia, że czerwone wino posiada tyle właściwości prozdrowotnych?
Co zawiera czerwone wino?
Nie tajemnicą jest, że w czerwonym winie jest dziesięć razy więcej antyoksydantów niż w jego białym odpowiedniku. Związki te skutecznie zwalczają wolne rodniki, które odpowiedzialne są za starzenie się komórek. To właśnie pestki skórki i szypułki winogron zawierają cenne polifenole. A przecież wina czerwone wyrabia się z całych groń owoców wraz z pestkami, skórką i łodyżkami. Natomiast białe wina produkowane są z samego dołu, a pestki i skórką zostają usunięte z owoców na początku procesu. Ilość polifenoli w winie zależy przede wszystkim od szczepu winogron, technik stosowanych przy wyrobie trunku oraz regionu uprawy. Pod tym względem najlepsze są wina z Portugalii i Francji. Szukając czerwonego wina z tych regionów, koniecznie sprawdź Cabernet Sauvignon.
Wino obfituje również w magnez, wapń i potas. Niektóre gatunki zawierają w swoim składzie także dobrze przyswajane kwasy organiczne (winowy, jabłkowy, acetylosalicylowy), żelazo, rozpuszczony błonnik oraz żelazo.
Czerwone wino a prawidłowe funkcjonowanie serca i żołądka
Zawarte w czerwonym winie flawonoidy zapewniają ochronę przed zakrzepami i miażdżycą. Przeciwdziałają one utlenianiu się złego cholesterolu LDL, dbając także o to, aby płytki krwi nie zlepiły się ze sobą. W ten sposób zapobiegają tworzeniu się zakrzepów i tym samym udarowi mózgu. Silne przeciwutleniacze, jak kwercetyna i resweratrol, chronią DNA oraz likwidują wolne rodniki, które są odpowiedzialne za chorobę wieńcową.
Zawarty w winie kwas acetylosalicylowy, zwany także aspiryną, rozrzedza krew, natomiast polifenole zmniejszają ciśnienie tętnicze, przeciwdziałając zawałowi serca.
W związku z dużą zawartością garbników czerwone wino sprzyja również prawidłowej pracy układu pokarmowego. Pite w trakcie posiłków, zwiększa produkcję śliny i wydzielanie enzymów trawiennych, a także poprawia ukrwienie układu. Dzięki temu składniki odżywcze sprawniej trafiają do krwi. Ponadto niektóre substancje zawarte w winie sprzyjają wydzieleniu żółci, co pozytywnie wpływa na trawienie tłuszczów.
Czerwone wino przedłuża młodość i zwalcza infekcje
Flawonoidy, likwidując wolne rodniki, wzmacniana układ odpornościowy organizmu, a tym samym przeciwdziałają infekcją. Bakteriobójcze działanie wykazują zawarte w winie związki polifenolowe, które powstają w procesie fermentacji. Coraz częściej mówi się również o antywirusowym działaniu tego trunku. Badania wykazały, iż osoby pijące wino i niepalące znacznie rzadziej zmagają się z grupą niż niepalący abstynenci. Co więcej, zawarte w czerwonym winie antyoksydanty spowalniają proces starzenia się skóry. Likwidując wolne rodniki, pomagają przedłużyć jej młody wygląd.
Comments