Zaparcia to bardzo nieprzyjemna dolegliwość. Niemożność załatwienia potrzeb fizjologicznych z odpowiednią częstotliwością to duży dyskomfort, objawiający się szczególnie wzdęciami i bólem brzucha.
Skąd się biorą zaparcia?
Tak naprawdę do końca nie wiadomo, dlaczego pojawiają się zaparcia, ponieważ ich przyczyny mogą mieć wiele źródeł. Najczęściej wynikają z genetyki, ale w wielu przypadkach wiążą się także z nieodpowiednią, źle zbilansowaną dietą. Cóż, sporo osób nie dba o to, aby w ich jadłospisie znalazły się produkty z wysoką zawartością błonnika, ale też świeże owoce i warzywa. Zdrową żywność zastępują niezdrowymi tłuszczami oraz cukrami prostymi, szybko zaspakajając głód, nie licząc się z konsekwencjami takiego jedzenia. W następstwie złej diety pojawiają się nie tylko zaparcia, ale też sporo innych problemów zdrowotnych, np. krążeniowych czy gastrycznych. Podwyższa się również poziom glukozy we krwi oraz przybywa zbędnych kilogramów.
Inne przyczyny
Zaparcia mogą być także skutkiem złej pracy jelit, zaburzonej motoryki oraz ogólnych problemów z defekacją (np. dysfunkcje w unerwieniu odbytu itd.). Ich przyczyną mogą być również hemoroidy, problemy z mięśniami oraz tarczycą, ale też schorzenia neurologiczne. Bardzo często zaparcia dotykają te osoby, które zmieniają miejsce zamieszkania i muszą się zaaklimatyzować. Duży wpływ wywierają także sytuacje stresogenne. Oprócz tego problemów z defekacją mogą mieć osoby, które zaniedbują swoją formę, poświęcając bardzo mało albo w ogóle czasu na aktywność fizyczną.
Czopki na zaparcia? Czemu nie!
Przede wszystkim należy zastosować się do podstawowych zasad zdrowego żywienia i dbać o aktywny wypoczynek. Trzeba też zapewnić sobie odpowiednią dawkę snu i znaleźć sposób na stresujące sytuacje. Czasami oczywiście to nie wystarczy, dlatego warto sięgać po dobre środki farmaceutyczne, które pomogą uporać się z problemem lub wyciszą go. Jednym ze sposobów są czopki na zaparcia dostępne w każdej aptece bez recepty. W ich składzie znajduje się najczęściej gliceryna, substancja ułatwiająca wypróżnianie się. Czopki na zaparcia zazwyczaj mogą stosować także dzieci, ale zawsze warto zapoznać się z ulotką, aby być pewnym, co do ich używania i składu. Nie jest to produkt niebezpieczny, ponieważ działa tylko w jednym, dolnym odcinku jelita grubego, posiada delikatne właściwości przeczyszczające i w efekcie przynosi ulgę. Czopki na zaparcia trzeba jednak odpowiednio zaaplikować, aby efekty były zauważalne.
Comments