CiekawostkiRóżnościTechnologie

Najpopularniejsze cyberprzestępstwa w bankowości internetowej – na jakie zagrożenia warto uważać?

0
Bankowość internetowa – jak z niej korzystać za pomocą laptopa, żeby nie stracić pieniędzy?

Swoje oszczędności oraz zarobione pieniądze gromadzimy raczej na kontach bankowych niż w skarpecie. Czy jednak nie należałoby się zastanowić nad ich bezpieczeństwem w świecie cyfrowym? Niegdyś kradzieże pieniędzy z konta bankowego dotyczyły głównie firm dysponujących dużym kapitałem, ale obecnie ofiarą oszustów padają także indywidualni klienci banków.

Z tekstu dowiesz się:

  • jakie zagrożenia czekają na użytkowników bankowości internetowej,
  • jak najlepiej chronić się przed kradzieżą pieniędzy z konta,
  • co należy zrobić, jeśli zauważymy, że zostaliśmy okradzeni.

W związku z rozwojem technologii coraz łatwiej można paść ofiarą oszustwa internetowego. Niezliczone sposoby hakerów na pozbawienie nas pieniędzy niejednemu spędzają sen z powiek. Sprawdź nasze pomysły na zabezpieczenie swoich funduszy oraz poznaj sposoby działania w razie cyberataku.

Zagrożenie cyberprzestępczością – jak są wyłudzane pieniądze przez internet?

Operowanie pieniędzmi zgromadzonymi na koncie nie wymaga już częstych wizyt w banku ani wypłacania gotówki. Dzięki rozwojowi bankowości internetowej masz dostęp do swojego konta z każdego miejsca na świecie dzięki komputerom i smartfonom podłączonych do sieci. Jest to jednak otwarta furtka do kradzieży pieniędzy przez internet. Wyróżniamy 3 główne gałęzie oszustw: phishing (wyłudzanie informacji), malware (instalacja oprogramowania śledzącego) oraz ransomware (blokowanie komputera z żądaniem okupu). Jakie są najpopularniejsze chwyty wykorzystywane przez cyberprzestępców? Sprawdź:

  • metoda na BLIK-a – poprzez media społecznościowe dostajesz od swojego znajomego wiadomość z prośbą o potwierdzenie przelewu przez BLIK – wydaje Ci się, że pomagasz bliskiemu w potrzebie, a tak naprawdę przelewasz swoje pieniądze złodziejowi, który się pod niego podszywa,
  • oszustwo związane z antywirusem – ofiara oszustwa dostaje mail o wykryciu wirusa na komputerze bądź telefonie, którego można usunąć dopiero po uiszczeniu odpowiedniej opłaty,
  • fałszywa działalność charytatywna – sposób wyłudzenia pieniędzy opierający się na ludzkiej wrażliwości; cyberprzestępca zakłada fałszywą zbiórkę i zachęca do wpłacania pieniędzy na szczytny cel,
  • oszustwa zakupowe – taka forma oszustwa dotyczy zakupów przez internet – polega ona na sprzedaży nieistniejących produktów w fałszywych sklepach internetowych,
  • kradzież na duplikat SIM – sposób polegający na kradzieży danych wrażliwych, aby następnie uzyskać od operatora sieci komórkowej duplikat karty SIM – a to już otwarta droga do potwierdzania przelewów za pomocą SMS.

Jak chronić się przed oszustwem internetowym?

Sposobów na kradzież pieniędzy z konta jest wiele. Aby zabezpieczyć się przed takimi oszustwami, trzeba więc być czujnym oraz przestrzegać kilku prostych zasad. Przede wszystkim nie należy nikomu podawać swoich danych wrażliwych.

Nie powinno się również korzystać z bankowości elektronicznej na cudzym sprzęcie. Możesz być pewny swoich zabezpieczeń, jednak trudno odpowiadać za zapobiegliwość kogoś innego. Ryzykowne jest wchodzenie w linki otrzymane od kogoś, kogo nie znasz – pamiętaj jednak, aby linki od znajomych również traktować z pewną dozą nieufności. Jeśli są za długie bądź wyglądają podejrzanie, upewnij się, że wysłał je Twój znajomy. Najlepiej zadzwoń do niego i zapytaj. Podobnie sprawa wygląda przy przelewach. Jeśli dostaniesz prośbę o potwierdzenie przelewu BLIK, wykonaj telefon do osoby, która wysłała wiadomość, i dowiedz się, czy faktycznie potrzebuje pomocy finansowej. W ten sposób być może uda Ci się uniknąć wyłudzenia pieniędzy przez internet.

Istotne jest także ustawienie osobistych zabezpieczeń. Twoja data urodzin czy imię ukochanego pupila to nie jest dobre hasło ani do telefonu, ani poczty, ani tym bardziej do bankowości internetowej. Postaraj się, aby było ono długie, zawierało znaki specjalne, a także nie było bezpośrednio związane z Twoją osobą. Dzięki temu cyberprzestępca nie odgadnie łatwo Twojego hasła.

Kradzież pieniędzy z konta internetowego – co zrobić, jeśli do niej doszło?

Nie udało Ci się uchronić przed kradzieżą pieniędzy z konta bankowego? Koniecznie zgłoś zaistniałą sytuację do oddziału swojego banku! Pierwszym krokiem jest zastrzeżenie karty. Skorzystaj z serwisu Zastrzegam.pl i zablokuj kartę, która jest przypisana do okradzionego konta. Niezależnie od tego, w jakim banku masz konto, możesz skorzystać z numeru (+48) 828 828 828, pod którym zostaniesz przekierowany na odpowiednią infolinię.

Pamiętaj, że kradzież pieniędzy jest przestępstwem! Oprócz poinformowania banku zawiadom więc również policję. Jest zobowiązana przyjąć zgłoszenie oraz wszcząć odpowiednie postępowanie. Być może uda się namierzyć złodzieja i odzyskać Twoje pieniądze.

You may also like

Comments

Comments are closed.

More in Ciekawostki