Zdrowie

Objawy i leczenie uszkodzonej chrząstki stawowej kolana

0

Chrząstki stawowe to niezwykle delikatne elementy naszego ciała, które mogą zostać uszkodzone przez nieodpowiedni nacisk przy złym położeniu kończyny, przeciążenie, ale także starzenie się organizmu, nad które nie mamy wpływu. Zwłaszcza stawy kolanowe narażone są na urazy – podaje się, że około 40% zmian zwyrodnieniowych u seniorów związanych jest z tym stawem. Nie zmienia to jednak faktu, że z uszkodzeniem chrząstki borykają się także młodzi ludzie, zwłaszcza ci uprawiający sporty. Jak rozpoznać uszkodzenie i w jaki sposób je wyleczyć, by móc dalej sprawnie funkcjonować?

Czym jest chrząstka stawowa?

Chrząstka stawowa jest elastyczna, choć wystarczająco twarda, by zapewnić stawom bezpieczeństwo. Nazywamy ją chrząstką szklistą, gdyż jej warstwa jest gładka i błyszcząca. Chrząstką pokryta jest kość udowa, piszczelowa oraz sama rzepka. Budowa chrząstki zapewnia jej poślizg i odpowiednią pracę podczas zginania stawu kolanowego – dzięki włóknom kolagenowym i macierzy proteoglikanowej kość nie ściera się (ma niski współczynnik tarcia), jest odporna na wstrząsy i zużycie, a dzięki temu także zapewnia wytrzymałość na kompresję.

Dlaczego chrząstka przestaje działać?

Problemy z chrząstką stawową kolana najczęściej są wynikiem urazów – na przykład związanych z przetrenowaniem. Może spowodować go uderzenie kości o kość, ale także mikrourazy, które – nieleczone – nawarstwiają się i stopniowo powodują poważne uszkodzenie. Dodatkowo osoby uprawiające sport wyczynowo, wstrzykujące sobie sterydy nierzadko popełniają błąd i wykonują iniekcję do chrząstki, co powoduje uraz. Chrząstka stawowa kolana przestaje działać także wtedy, gdy w organizmie znajduje się coraz mniej kolagenu, na przykład przy starzeniu się organizmu. Właśnie dlatego tak wielu seniorów boryka się z tym problemem.
Urazy chrząstki nie dają jednorodnych objawów. W niektórych przypadkach staw jest opuchnięty, innym razem po prostu „chrzęści”, dając znać, że coś jest w nim nie tak. Warto zatem dokładnie przyglądać się swojemu organizmowi, zwłaszcza gdy często uprawiamy sport i zauważamy powtarzające się bóle bądź dyskomfort w okolicach stawów.

Jak leczyć uszkodzoną chrząstkę

Aby odpowiednio zdiagnozować problem należy udać się do lekarza, który wykona serię badań sprawdzających przyczynę problemu. Problemy ze stawami są ciężkie do wyleczenia, jeśli nie zareagujemy w odpowiednim czasie. Istotnym jest także odpoczynek, który wspomaga regenerację chrząstki. Okres leczenia bywa trudny, zwłaszcza dla osób aktywnych, dlatego warto w tym czasie wspomagać się produktami leczniczymi, łagodzącymi objawy zwyrodnień, takimi jak np.: Piascledine 300 czy Bivanol 90. Przy zaleceniach lekarza warto także korzystać z pomocy fizjoterapeuty.

You may also like

Comments

Comments are closed.

More in Zdrowie