To nie dentysta a proktolog jest najmniej chętnie odwiedzanym specjalistą przez Polaków. Nawet jeżeli już wybierzemy się do proktologa to wizyta jest odwlekana ile się da. Skutkuje to tym, że pacjent męczy się z dolegliwościami przez długi czas zamiast od razu zgłosić się do lekarza.
Jak wygląda wizyta u proktologa?
Zwyczajnie, jak u każdego lekarza na początku jest wywiad. Padną pytania o dolegliwości, przebyte i toczące się choroby, przyjmowane leki, tryb pracy, aktywność fizyczną i dietę. Następnie lekarz wykona badanie per rek tum. Jeżeli uzna że jest to badanie niewystarczające zleci rektoskopię bądź kolonoskopię, badania krwi i kału.
Jak przygotować się do rektoskopii.
Rektoskopia to badanie endoskopowe odbytnicy, nie jest bolesne, dla większości jednak wstydliwe. Pacjent powinien być na diecie płynnej bez nabiału na 24-48 godzin przed zaplanowanym badaniem. Najlepiej aby spożywał płyny, ewentualnie delikatne zupy. Wieczorem w dzień poprzedzający badanie rektoskopowe pacjent powinien też mieć wykonaną samodzielnie lewatywę. Możliwe, ze lekarz zadecyduje o podaniu antybiotyku przed badaniem, jeżeli pacjent jest w grupie ryzyka infekcji.
Jak przygotować się do kolonoskopii
Siedem dni przed badaniem należy odstawić suplementy z żelazem. W diecie należy wystrzegać się owoców pestkowych i ziaren oraz buraków. Mogą one zafałszować kolor śluzówki jelita. Cukrzycy powinni skontaktować się z lekarzem w celu ustalenia indywidualnego planu działania. Na trzy dni przed kolonoskopią należy przejść na dietę płynną a w przeddzień badania należy przyjąć specjalny lek przeczyszczający, który zleci lekarz. Po zażyciu środka zaleca się przebywanie w bliskiej odległości od toalety. Zaleca się również picie ok. 3 litrów płynów na dobę.
Schorzenia proktologiczne
Do najczęściej diagnozowanych schorzeń proktologicznych należą żylaki odbytu. Dotyczy to nie tylko osób starszych jakby mogło się wydawać, ale także kobiet w ciąży i po porodzie, osób prowadzących siedzący tryb życia i stosujących nieprawidłową dietę. Najrzadziej zdarzają się hemoroidy u dzieci. Do ich rozwoju przyczynia się nie tylko nieprawidłowa dieta ale także obciążenie genetyczne. Hemoroidy u dzieci objawiają się tak samo jak u dorosłych świądem i pieczeniem okolić odbytu i często bólem przy oddawaniu stolca. Im wcześniej rozpocznie się leczenie tym lepiej. Inne schorzenia to np. ropień okołoodbytniczy, szczelina odbytu, przetoki okołoodbytnicze, choroby zapalne przewodu pokarmowego, wrzodziejące zapalenie jelita grubego, uchyłki jelita grubego, które tak jak hemoroidy u dzieci czy dorosłych są następstwem przewlekłego stanu zapalnego.
Comments