Zapalenie zatok bywa często mylnie traktowane jako zwykły nieżyt nosa co sprawia, że problem ten się ignoruje lub wdraża nieodpowiednie leczenie. Dolegliwości tej nie można jednak bagatelizować, ponieważ nieleczone może być przyczyną zapalenia opon mózgowych lub przejść w stan przewlekły, którego leczenie może zakończyć się zabiegiem chirurgicznym udrażniającym zatkane zatoki.
Czym są zatoki i jaką pełnią rolę?
Zatoki przynosowe to jamy powietrzne zlokalizowane w okolicy nosa, oczu i czoła. Pełnią niezwykle ważną rolę w organizmie człowieka – odpowiadają za ochronę delikatnych struktur mózgowych przed zanieczyszczeniami (przedostających się do organizmu przez wdychane powietrze) oraz wszelkimi urazami. Dodatkowo, ogrzewają wdychane powietrze i wpływają na modulację głosową.
Przyczyny zapalenia zatok
Podstawą zapalenia zatok jest kwestia drożności nosa, stąd są one bardzo często powikłaniem po infekcji górnych dróg oddechowych, zwłaszcza tych bagatelizowanych i nie do końca wyleczonych. Duży wpływ na powstanie tego stanu zapalnego ma także suche powietrze i częste zmiany temperatury. Dodatkowo, zapalenie zatok może być spowodowane alergiami, próchnicą, polipami, obrzękami w obrębie jamy nosowe, przerośniętymi migdałkami oraz krzywą przegrodą nosową.
Zapalenie zatok a katar – podstawowe różnice
Zielonkawa lub żółta wydzielina z nosa, podczas gdy przy katarze wydzielina jest najczęściej przezroczysta.
Gęsta wydzielina, która spływa po tylnej ścianie gardła sprawia, że osoba, która cierpi na zapalenia zatok często chrząka lub kaszle.
W przypadku zapalenia zatok pojawia się gorączka i ból w okolicach zatok, które nie występują przy standardowym katarze.
Okres trwania choroby – szacuje się, że nieżyt nosa trwa do 7 dni, podczas gdy w przypadku zapalenia zatok okres trwania stanu zapalnego jest znacznie dłuższy i przekracza tydzień.
Diagnostyka zapalenia zatok
O ile standardowy katar nie wymaga wizyty u lekarza, o tyle zapalenie zatok tak. Przedłużający się ból w okolicach oczu i czoła (nasilający się rano i podczas schylania), gorączka oraz wydzielina z nosa są symptomami, które wymagają wizyty u laryngologa. Lekarz, na podstawie badania i wywiadu zdecyduje o wdrożeniu odpowiedniej terapii. Przy przedłużającym się zapaleniu czy nieskuteczności pierwszego etapu leczenia, lekarz zleci posiew wydzieliny z nosa, który pozwoli określić przyczynę infekcji (wirus, bakterie etc) i wdroży odpowiednie medykamenty na zatoki. W skrajnych przypadkach, laryngolog może zlecić endoskopowe badania nosa i zatok lub/i tomografię komputerową.
Leczenie zapalenia zatok
Przy zapaleniu zatok wywołanych bakteriami wdraża się antybiotykoterapię. Ponadto, pacjentowi zaleca się stosowanie preparatów na zatoki, które obkurczają błonę śluzową i rozrzedzają zalegającą wydzielinę z reguły w postaci spray’u lub kropli do nosa. W przypadku przewlekłego zapalenia, skutecznym sposobem na zatoki, które nie są drożne może okazać się zabieg wykonywany na przykład przy pomocy endoskopu, który pozwala na dokładne usunięcie zmian chorobowych czy polipów. Jeżeli przyczyna problemu tkwi w krzywej przegrodzie nosowej (wrodzonej lub nabytej) wykonuje się septoplastykę, czyli korekcję przegrody nosowej.
Comments