PrawoRodzinaRóżności

Kiedy warto i nie warto starać się o formalną separację?

0

Separacja formalna jest poświadczoną przez sąd separacją małżeńską. Niestety wielokrotnie definicja ta nie jest właściwie rozumiana, co rodzi wiele niejasności. Kiedy warto godzić się na separację formalną? A kiedy jest ona niepotrzebna?

Separacja formalna – ogólna charakterystyka

Najistotniejszą cechą separacji formalnej jest to, iż nie oznacza ona końca małżeństwa. Po jej zakończeniu małżonkowie ciągle są małżeństwem. W momencie gdy para chce definitywnie zakończyć małżeństwo, warto wtedy pomyśleć o rozwodzie. Pary coraz częściej zastanawiają się, czy warto wybrać separację formalną zamiast rozwodu. Można to zaobserwować, spoglądając na częstotliwość wyszukiwań w Google takich fraz, jak „separacja Kraków” czy „separacja formalna Poznań”. Tak naprawdę wszystko zależy od wielu okoliczności oraz nastawienia małżonków.

Warto także wspomnieć, iż separacja formalna nie ma wpływu na treść testamentu małżonków.

Jakie są najczęstsze przyczyny separacji formalnej?

Do głównych powodów separacji formalnej zaliczane są:

  • Niechęć do zakończenia małżeństwa rozwodem z przyczyn osobistych (np. kulturowych lub religijnych).
  • W pierwszym roku po ślubie rozwód, według prawa, nie jest możliwy. Jednak w sytuacji, gdy para chce się rozstać, przeważnie chce uporządkować sprawy finansowe. W takim przypadku zalecanym rozwiązaniem jest złożenie wniosku o ustanowienie separacji formalnej, co pozwoli na uporządkowanie spraw finansowych.
  • Bywa, iż „efektem ubocznym” rozwodu jest utrata prawnych świadczeń (np. emerytury), co stanowi kolejny powód, dla którego niektórzy decydują się właśnie na separację formalną, a nie na rozwód.

Formalne porozumienie – czy jest to lepsza opcja?

 

Wszystko zależy od danych okoliczności. Taki wniosek wymaga konkretnego uargumentowania. Do powodów, które można podać, należą przede wszystkim te, które zostały wspomniane w Akcie o Małżeństwie z roku 1973, sekcja 17 o procesie rozwodowym:

  • Porzucenie;
  • Cudzołóstwo;
  • Niedorzeczne postępowanie (pozwany zachowuje się w sposób, którego nie może zaakceptować powód);
  • Dwuletnia separacja za zgodą obu stron;
  • Pięcioletnia separacja bez zgody którejś ze stron.

Istotne jest także uargumentowanie, dlaczego dany sąd ma zająć się konkretną sprawą. Wszystko jest zależne od tego, czy małżonek składający wniosek o porozumienie mieszka w danym miejscu lub, czy spełnia warunki stałego pobytu. Taki wniosek wielokrotnie nazywany jest pozwem, osoba składająca go Powodem, natomiast druga strona Pozwanym.

You may also like

Comments

Comments are closed.

More in Prawo