PrawoRóżności

Europejski Nakaz Aresztowania – czym jest i jak można się od niego uchylić?

0
Europejski Nakaz Aresztowania – czym jest i jak można się od niego uchylić?

Europejski Nakaz Aresztowania dotyczy terenu całej Unii Europejskiej. Dzięki niemu śledczy są w stanie aresztować osobę podejrzaną albo oskarżoną o popełnienie przestępstwa mimo ukrywania się w innym kraju. Po złapaniu wskazanej osoby zostaje ona przekazana do miejsca, gdzie odbywa się jej osąd albo kara.

Europejski Nakaz Aresztowania – co to oznacza?

Europejski Nakaz Aresztowania określany w skrócenie ENA to ułatwienie dla wszystkich organów ścigania, które są w stanie współpracować na terenie całej Unii Europejskiej. Ten przepis uderza przede wszystkim w osoby, które już zostały oskarżone albo są podejrzane o dokonanie przestępstwa. Kiedy wskazana osoba zostanie zatrzymana przez funkcjonariuszy policji, w dalszej kolejności jest przekazywana do kraju, w którym będzie sądzona albo gdzie ma odbywać karę (jeśli wyrok został już wydany). Skoro Europejski Nakaz Aresztowania obowiązuje we wszystkich państwach członkowskich, czy istnieje jakiś sposób na uchylenie się od kary? Dokładną odpowiedź na to pytanie warto uzyskać od specjalisty. W tym celu wystarczy wpisać odpowiednią frazę w wyszukiwarce internetowej, na przykład „adwokat Łódź sprawy karne”, a następnie skorzystać z pomocy prawnika oferującego swoje usługi jak najbliżej miejsca zamieszkania.

W jakich sytuacjach ENA nie jest wydawany?

Nakaz zatrzymania nie zostaje wydany, kiedy osoba jest ścigana postępowaniem karnym o przestępstwo, w którym maksymalny wymiar kary wynosi jeden rok. Drugim przypadkiem jest ściganie osób w celu odbycia przez nich kary pozbawienia wolności przez okres nieprzekraczający 4 miesięcy albo innego środka pozbawienia wolności, który jest krótszy od 4 miesięcy.

Zupełnie inaczej przedstawia się sytuacja, kiedy Europejski Nakaz Aresztowania został już wydany. Zacznijmy od tego, że zaskarżanie nakazu musi odbyć się w kraju, który odpowiada za jego wykonanie, a nie wydanie. Nakaz aresztowania może zostać uchylony tylko w przypadku zażalenia do podjętych czynności. Dobrym przykładem jest odroczenie przez sąd wykonania kary pozbawienia wolności, wtedy działania funkcjonariuszy nie są potrzebne. W tym celu przed sądem trzeba wykazać chorobę psychiczną albo inną ciężką chorobę, która sprawia, że wykonanie kary jest niemożliwe. To dwie możliwości uniknięcia kary i Europejskiego Nakazu Aresztowania.

You may also like

Comments

Comments are closed.

More in Prawo