DzieciRodzinaZdrowie

Smoczek ortodontyczny – jak pomóc dziecku się z nim rozstać?

0

Każde dziecko w pierwszych miesiącach życia ma naturalną potrzebę ssania. Smoczki ortodontyczne zaspokajają tę potrzebę, uspokajają malucha, a nawet pomagają zasnąć. Przyzwyczajenie do smoczka sprawia, że dziecku trudno się z nim rozstać nawet wtedy, gdy potrzeba ssania ulega osłabieniu. Aby oduczyć malucha od smoczka, warto sięgnąć po sprawdzone sposoby.

Najprostszym sposobem na oduczenie dziecka od ssania smoczka jest zanurzenie jego końcówki w soku z cytryny, musztardzie lub soli. Kwaśny, ostry lub słony smak skutecznie zniechęcają malucha do sięgania po gumowego przyjaciela. Żeby sposób ten przyniósł oczekiwane rezultaty, trzeba być konsekwentnym w działaniu. Zazwyczaj dopiero po kilku próbach niemowlę ustępuje. Należy pamiętać, że smoczek ortodontyczny zbyt długo użytkowany może opóźniać rozwój mowy i przyczyniać się do rozwoju próchnicy zębów.

Jeżeli dziecku nie przeszkadza nieprzyjemny smak smoczka, trzeba wypróbować inną metodę. Niektórzy rodzice wmawiają swym pociechom, że smoczek ortodontyczny gdzieś zginął, a poszukiwania nie przyniosły rezultatu. Można też próbować przekonać malca, że przedmiot ten zabrała wróżka lub inna postać z bajki i zaniosła do mniejszych dzieci, które bardziej go potrzebują. Pomysł ze zgubieniem smoczka choć skuteczny wymaga wiele cierpliwości i samozaparcia. Trzeba liczyć się z tym, że malec będzie wielokrotnie płakał, a nawet histeryzował. Rodziców, którzy nie ulegną presji płaczącego dziecka, czeka nagroda.

Rodzice, którzy ulegną, będą musieli spróbować innej metody. Równie dobrym pomysłem jest odcięcie końcówki smoczka. Smoczek ortodontyczny jest atrakcyjny dla dziecka dlatego, że można go ssać. Po odcięciu końcówki przestaje działać i traci na atrakcyjności. W związku z tym, że niemowlę będzie z uwagą oglądało swój obiekt pożądania, zastanawiając się co się z nim stało, trzeba uświadomić mu, że smoczek się zepsuł i trzeba go wyrzucić do kosza. Korzystając z tej metody, należy zwrócić szczególną uwagę, by dziecko nie odgryzło odciętej końcówki, ponieważ może się nią zadławić.

Osoby, które nie mają dość samozaparcia i cierpliwości powinny spróbować metody drobnych kroków. Smoczek ortodontyczny to często ulubiony przedmiot dziecka, dlatego nagłe zabranie go może wzbudzać u niego gniew i sprzeciw wyrażany płaczem. Warto wiec spróbować stopniowo odzwyczajać malca od smoczka, zastępując go innym przedmiotem, takim jak pluszak czy inna ciekawa zabawka. W sytuacjach, w których dziecko domaga się smoczka, należy odwracać jego uwagę od tego przedmiotu, proponując zabawę lub inną rozrywkę. Metoda ta, choć dosyć czasochłonna jest skuteczna i najmniej bolesna zarówno dla rodziców, jak i dziecka.

You may also like

Comments

Comments are closed.

More in Dzieci