W wielu przypadkach przyjmowanie antybiotyku (nie tylko przez dzieci) jest nieuzasadnione z medycznego punktu widzenia. Niestety niektórzy lekarze przepisują te leki na potęgę, a konsekwencje bywają ciężkie w skutkach.
Kiedy antybiotyk?
Infekcji wirusowe nie leczy się antybiotykiem, a jedynie stosuje leki przeciwzapalne. Tylko w schorzeniach wywołanych patogenem bakteryjnym można wdrożyć antybiotykoterapię. Należy być jednak zawsze bardzo ostrożnym, bo każdorazowe przyjmowanie antybiotyku w sytuacji, gdy jest to zbędne, organizm uodparnia się na substancje zawarte w leku i później wyleczenie infekcji bakteryjnych staje się trudne lub wręcz niemożliwe.
Druga kluczowa sprawa dotyczy sposobu podawania antybiotyków. Jeśli lekarz przepisze tego typu leki, wtedy należy stosować się ściśle wedle jego wskazówek. Dziecko powinno przyjmować je tyle czasu, ile wyznaczył lekarz na recepcie, nawet wtedy, gdy infekcja ustąpi znacznie wcześniej. Nie można również stosować antybiotyków, które kiedyś były przepisane dziecku czy innej osobie, a nie zostały wybrane do końca. Tego typu praktyki są niebezpiecznie i mogą bardzo zaszkodzić zdrowiu malucha. Dlatego też, jeśli kuracja ma być przeprowadzona dobrze, a dziecko szybko i skutecznie wyleczone, nie można działać na własną rękę.
Badanie CRP co to takiego?
Można zawsze sprawdzić, czy faktycznie potrzebne jest wdrożenie antybiotykoterapii. Jest na to kilka skutecznych sposobów – posiew wymazów z gardła i nosa, z moczu, śliny oraz test na obecność paciorkowców.
Badanie CRP na obecność we krwi białka C reaktywnego w fazie ostrej potwierdza badanie CRP. Jego wartość często podnosi się już wtedy, gdy doszło do stanu zapalnego, ale poziom OB jeszcze nie wykazuje tendencji wzrostowej. Test można wykonać w stacji diagnostycznej lub samodzielnie w domu, kupując odpowiedni zestaw w aptece. Badanie CRP w domowych warunkach wykonuje się bardzo prosto. W półilościowym teście diagnostycznym znajdują się dwa pojemniki A i B, probówka i stojak, w którym się ją umieszcza oraz specjalny roztwór. Przed wykonaniem nakłucia na skórze miejsce to musi zostać dobrze odkażone, tak samo ręce osoby wykonującej test. W przypadku dziecka badanie CRP wykonuje się, nakłuwając piętę. Krew pobrana do mikropipety musi zostać umieszczona w próbówce z roztworem po czym zasysa się ją ponownie w celu ponownego wypłukania i wymieszania. Wystarcza 4. krople krwi umieszczone na kroplomierzu, do których przykłada się test. Po pięciu minutach badanie CRP jest ukończone, ponieważ tyle czasu czeka się na wynik testu krwi.
Jak widać., jest sporo możliwości sprawdzenia, czy dziecko fatycznie będzie potrzebowało zażywać antybiotyki. Lepiej zachować wzmożoną ostrożność, ponieważ przyjmowanie nieodpowiednich leków może przynieść o wiele więcej szkody niż korzyści.
Comments