Moda

Skąd się wzięły damskie torebki?

0

Dziś każda z nas ma w szafie torebkę, a raczej kilka lub kilkanaście, a używanie ich jest tak oczywiste, że nie budzi żadnych wątpliwości. Modne torebki to ważne dodatki, ale także istotna rzecz w kwestiach organizacyjnych. W nich bowiem nosimy wiele rzeczy koniecznych do codziennej egzystencji. Tak więc, niezależnie czy są to torebki na ramię czy trzymane w ręce, nie wyobrażamy sobie bez nich życia. Ale czy pomyślałaś jak wyglądałoby twoje życie, gdyby nie istniały? A przecież kiedyś tak było, zanim je wymyślono.

Jak to się zaczęło? – początki torebek damskich

Czy wiesz, że wszystko zaczęło się od mężczyzn? Właśnie tak, oni pierwsi potrzebowali schować gdzieś monety czy krzemień do rozpalania ognia, co w średniowieczu zaowocowało pomysłem. Pierwsze sakiewki, bo o nich mowa, były to po prostu skórzane torebki przytroczone do pasa rzemieniem. Z czasem sakiewka powiększała się, przyjmowała atrakcyjną, ozdobioną haftem formę. Taka sakiewka była często oznaką statusu społecznego. Dopiero w XV wieku sakiewki zaczęły nosić kobiety, które chowały w niej cenne drobiazgi oraz przybory do haftowania. Niemniej zarówno w męskim, jak i damskim wydaniu, sakiewka ukrywana była pod płaszczem lub tuniką. Dopiero w XVII wieku zaczęły pojawiać się sakiewki noszone na wierzchu, co wiele osób śmieszyło i było obiektem kpin. Z czasem zmieniła się tkanina torebki, wciąż jeszcze nazywanej sakiewką. Szyto ją z tkaniny pasującej do sukni lub wręcz z tej samej.

Przełom XIX i XX wieku przyniósł już konkretne zmiany i pojawiły się torebki na ramię. Połączone były z łańcuszkiem lub delikatnym paseczkiem i, co najważniejsze, były zdecydowanie większych rozmiarów. Torebki na ramię zyskały największą popularność po II wojnie światowej, a przysłużyły się temu emancypantki. Oczywiście w tamtym czasie były to wyłącznie skórzane torebki.

Historia bliższa nam- ewolucja torebek współczesnych

Lata 50-te ubiegłego wieku to prawdziwa eksplozja pomysłów ówczesnych projektantów. Skórzane torebki, proste i użyteczne, przestały niepodzielnie królować. Powstały modne torebki, kopertówki i kuferki, które pasowały do wieczorowych sukien. Wtedy to furorę zrobiła Chanel 2.55, przedmiot pożądania wielu kobiet, najsłynniejsza kopertówka świata. Okazało się także, że tkanina torebki to nie tylko skóra. Kiedy modne torebki stały się popularne, zaczęto wprowadzać coraz to nowe wzory. Pojawiały się aktówki, worki, maleńkie sztywne puzderka na krótkim pasku, wizytowe kopertówki i wiele innych. Z czasem damska torebka stała się kwintesencją kobiecości, ważnym dodatkiem do stroju i modnym elementem, przy jednoczesnym zachowaniu swojej funkcji użytkowej, czyli przenoszenia potrzebnych przedmiotów. Wygląd i styl nadaje dziś zarówno tkanina torebki, jak i kształt i dodatki. Ewolucja trwa, ale wciąż wracamy do sprawdzonych już modeli i wzorów.

You may also like

Comments

Comments are closed.

More in Moda