Słuch wykształca się już w 20. tygodniu ciąży. Jednak zmysły malucha, w tym zmysł słuchu, rozwijają się w największym stopniu przez pierwsze lata jego życia. Dlatego dzieci uwielbiają zabawki dźwiękowe. Przyciągają ich uwagę, stymulują zmysły i zapewniają doskonałą zabawę przez wiele godzin. Przyjrzyjmy się bliżej, jak zabawki dźwiękowe wpływają na rozwój dzieci i jakie są odpowiednie dla maluchów w różnym wieku.
W jaki sposób zabawki z dźwiękiem wpływają na rozwój dziecka?
Zabawki dźwiękowe mają wiele zalet. Przede wszystkim przykuwają uwagę malucha, a tym samym wspierają koncentrację i zapobiegają nudzie. Nawet jeśli nie damy dziecku zabawki z dźwiękiem, będzie ono potrząsało i uderzało zabawką np. o podłogę – aby sprawdzić, jakie dźwięki wydaje. Pierwsze lata życia malucha to bowiem stopniowe poznawanie fascynującego, otaczającego go świata, w tym świata dźwięków.
Melodyjne dźwięki sprzyjają rozwojowi poczucia rytmu, kształtują słuch muzyczny i fonematyczny, percepcję słuchową oraz wrażliwość sensoryczną. Takie zabawki zachęcają do naśladowania, a więc mają znaczenie dla kształtowania się kompetencji językowych. Ułatwiają wypowiadanie pierwszych słów, uczą podstawowych pojęć, utrwalają pamięć, doskonalą koordynację wzrokowo-słuchową i ukazują związek przyczynowo-skutkowy. Jak więc widać zabawki dźwiękowe wspierają rozwój dziecka na wielu różnych płaszczyznach.
Jakie zabawki dźwiękowe dla niemowląt i dla starszych dzieci?
Oczywiście w przypadku niemowląt nie mogą to być akcesoria zbyt głośne – natężenie dźwięku powinno być dostosowane do wieku malucha. Dlatego jedno lub dwu miesięcznym maluchom warto sprezentować karuzelę nad łóżeczko albo cicho grającą maskotkę. Trzymiesięczne szkraby podążają wzrokiem za dźwiękami i lubią potrząsać zabawkami, dlatego dla nich najlepiej sprawdzą się grzechotki, dostępne podobnie jak inne zabawki dźwiękowe w hurtowni artykułów niemowlęcych i dziecięcych AICO z Warszawy.
Dzieci w wieku od pięciu do ośmiu miesięcy przestają bać się głośniejszych dźwięków i są coraz bardziej zafascynowane otaczającym je światem. Powoli uczą się raczkować oraz naśladować dźwięki i gesty, dlatego zabawki mogą nie tylko wydawać dźwięki, ale również się poruszać – sprawdzą się tutaj różnego rodzaju toczące się i jeżdżące akcesoria. Od dziewiątego miesiąca w górę sprawdzą się natomiast zabawki, które wspomogą naukę mówienia, a później takie, które pozwolą dziecku na nieskrępowaną zabawę, np. instrumenty muzyczne. Kto wie, może dzięki zabawkom dźwiękowym dziecko odkryje w sobie talent muzyczny?
Comments