Wakacje to bardzo przyjemny czas, ale wiele mam martwi się wtedy o swoje pociechy bardziej w niż w roku szkolnym. Istnieje o wiele większe prawdopodobieństwo, że na obozie, kolonii czy wczasach, dziecko może zarazić się różnymi chorobami, wśród których prym wiodą: grzybica, wszawica i owsiki.
Grzybica – objawy i leczenie
Zarazić się grzybicą jest bardzo łatwo. Wystarczy wejść do basenu czy brodziku, aby nabyć trudne do wyleczenia bakterie. Do zakażenia dochodzi wtedy, gdy dziecko traci odporność, bo przecież grzyby bytują naturalnie we florze bakteryjnej organizmu, nie zagrażając mu Grzybica może mieć u dziecka formę łupieżu pstrego, czyli łuszczących się plam na skórze (najczęściej na tułowiu, klatce piersiowej i szyi). Czasami może pojawić się swędzenie.
Choroba ta zajmuje również skórę, szczególnie miejsca między palcami i rozprzestrzenia się na stopy i na inne partie ciała. Atakuje również paznokcie, które mogą kruszeć i pojawiają się na nich białe plamki. Skóra pęka, łuszczy się i mocno swędzi. Objawy są bardzo nieprzyjemne i często bardzo uciążliwe, dlatego najlepiej nie dopuszczać do rozwinięcia się grzyba, a jeśli już dojdzie do zakażenia, to wtedy należy jak najszybciej udać się do lekarza po odpowiednie leki. Jeśli dziecko będzie wchodziło do brodzika w klapkach, zachowa odpowiednią higienę i mocno osuszy stopy, wtedy zagrożenie grzybicą oczywiście stanie się o wiele mniejsze.
Wszy i gnidy
Dziecko często nie dba o to, czyją szczotką czy grzebieniem się czesze, dlatego zarażanie się wszawicą jest dosyć częste. Tak samo niebezpieczne jest pożyczanie sobie ręczników do osuszania głowy, gumek do włosów i tak dalej, choć trzeba wiedzieć, że przedostanie się wesz w nowe miejsce może mieć miejsce także podczas wspólnej zabawy. Wystarczy, że na chwilę głowa dziecka znajdzie się przy głowie osoby zarażonej, a wtedy można być niemal pewnym, że wszawica znajdzie sobie nowe lokum. Obawy są znane chyba wszystkim – to uporczywe wędzenie skóry.
Jeśli chodzi o leczenie wszawicy, to polega ono na wyeliminowaniu nie tylko wszy, ale także gnid, które bytują u nasady włosa. Jest to naprawdę trudne zadanie, ale wystarczy trochę skrócić włosy, przeczesywać je każdego dnia i przestrzegać bardzo mocno higieny. Codzienne mycie głowy, niszczenie gnid, to podstawa, ale oprócz tog trzeba sprzątać regularnie cały dom, wyparzać we wrzątku przybory do czesania (wszystko co ma kontakt z włosami) oraz używać stosownego preparatu
Warto wiedzieć więcej zarówno o grzybicy, jak i o wszawicy, aby wiedzieć jak w razie potrzeby reagować. W Internecie jest sporo informacji na ten temat, wystarczy wpisać w wyszukiwarkę hasła: „grzybica u dzieci” czy „wszy i gnidy”, aby znaleźć cenne wskazówki na ten temat.
Comments