Powszechnie uznawany podział materiałów na tkaniny i dzianiny, pochodzi ze sposobu, w jaki ostatecznie pozyskiwany jest półprodukt. Jak podpowiada nam intuicja, podstawowymi procesami prowadzącymi do ich powstania są tkanie i dzianie. Co lepiej sprawdzi się w naszym konkretnym przypadku?
Tkaniny – dlaczego tak dobrze się noszą?
Wszystkie tkaniny są z natury nie za bardzo elastyczne, za to potrafią doskonale podkreślić figurę – a to naprawdę wielka zaleta. Mogą mieć wiele zastosowań, bowiem tworzona jest na ich bazie nie tylko standardowa odzież codziennego użytku, ale i obrusy, pościele czy mundury. W jakich miejscach najłatwiej znaleźć wysokiej jakości tkaniny i producent dzianin Łódź to na przykład miasto, które w swojej przeszłości szczyciło się wysoko rozwiniętym przemysłem włókienniczym. To tu znajdziemy Centralne Muzeum Włókiennictwa, a dodatkowo całe mnóstwo XIX-wiecznych zakładów włókienniczych oraz bez problemu zakupimy interesujący nas materiał.
Warto pamiętać, że do wyboru są także dzianinowe koszulki, swetry czy skarpetki. Wygodne i rozciągliwe, ponieważ powstające właśnie z dzianiny. Ten szczególny materiał korzysta z pojedynczej nitki formowanej w niewielkie oczka, które łączone są w prostopadłe rzędy.
Najpopularniejsze sploty
Spośród tkanin możemy rozróżnić 3 typy popularnie stosowanych splotów: płócienny – stosowany w batyście, flaneli oraz szyfonie, ukośny, jaki natrafiamy w dżinsach (oprócz tego jest właściwy dla jodełki i gabardyny) i splot atłasowy występujący w satynie.
Jeśli chodzi o dzianiny, sprawa jest jeszcze łatwiejsza – wyróżnia się dzianiny rządkowe oraz kolumienkowe. Wśród materiałów pierwszej kategorii przytoczyć można dzianinę swetrową, ściągaczową czy dżersej, natomiast sploty kolumienkowe występują powszechnie w trykocie i tiulu.
Comments