Moda

Tkaniny, dzianiny – czego o nich nie wiemy?

0

Rozróżnienie dzianin i tkanin będzie wynikało ze sposobu, w jaki pozyskiwany jest nasz ostateczny produkt. Jak możemy się domyślać, wszystko zależy od procesu jego powstawania – dziania lub tkania. Skąd mamy wiedzieć, co wybrać?

Tkaniny – wygodne i efektowne

Tkaniny są mniej podatne na rozciąganie, a mimo to świetnie prezentują się na ciele. Znajdują szerokie zastosowanie, ponieważ produkowane są na ich bazie nie tylko elementy garderoby, jakie nosimy na co dzień, ale i obrusy, poszewki czy uniformy – a nawet znacznie więcej. Gdzie kupować tkaniny i producent dzianin Łódź to miasto, które w swej historii miało wiele wspólnego z przemysłem włókienniczym.

Warto pamiętać, że dostępne są także dzianinowe koszulki, swetry czy skarpetki. Są niezwykle praktyczne oraz rozciągliwe, ponieważ powstające właśnie z dzianiny. Tego typu materiał korzysta z pojedynczej nitki układanej w małe oczka, które składane ze sobą prowadzą do powstania prostopadłych rzędów.

Najpopularniejsze sploty

Wśród tkanin mamy możliwość bez problemu odróżnić od siebie trzy rodzaje splotów: płócienny – przyjmowany najczęściej w batyście, flaneli oraz szyfonie, ukośny, który znajdujemy w jeansach, a dodatkowo jest typowy dla jodełki lub gabardyny i splot atłasowy obecny w satynie.

Jeśli chodzi o dzianiny, prawdopodobnie nie będziemy już mieć żadnych wątpliwości, gdyż jesteśmy w stanie rozróżnić dzianiny rządkowe oraz kolumienkowe. W ramach pierwszego typu przytoczyć można m.in. dzianinę swetrową, dzianinę ściągaczową czy dżersej, zaś sploty kolumienkowe występują w trykocie i tiulu.

Zarówno tkaniny, jak i dzianiny mamy możliwość podzielić ze względu na rodzaj pojedynczych włókien. Spotyka się bowiem włókna organiczne, ale i syntetyczne, a wśród obydwu istnieje dodatkowo cała paleta włókien o odmiennych właściwościach.

You may also like

Comments

Comments are closed.

More in Moda